Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Topic
Author
Views
Replies
Last Post
Re: Partida Libera: problema subiectivismului obiectiv
Iata o propunere interesanta, care se situeaza intre "norocul pur" al extragerii din sac si "constrangerea" impusa de sir (corespondenta). S-au mai incercat solutii similare (impartirea stocului in 2 parti aproximativ "egale", separarea consoanelor si vocalelor, ...)...
Views: 546   Replies: 0
Last Post: Sep 23, 2002 2:40pm
by Gall Matei
Re: Problema "REBUS"
Rubrica aceasta ar trebui sa fie o "oglinda" a miscarii scrabbliste si nu poate fi realizata cu metode "primitive", de persoane fara experienta in arbitraj, oricat de binevoitoare ar fi acestea. Arcadie propune unele solutii, eu sunt convins ca exista si persoane dis...
Views: 390   Replies: 0
Last Post: Sep 23, 2002 2:11pm
by Gall Matei
Re: PROBLEMA Enuntului - sau Enuntul Problemei
Problemistica (compunerea, formularea enuntului, imaginarea tuturor variantelor posibile, ...) este un capitol "delicat" si trebuie tratat cu mare atentie atat de "autor", cat si de cel ce publica (si arbitreaza) problema respectiva. Orice eroare, orice formulare amb...
Views: 467   Replies: 0
Last Post: Sep 23, 2002 2:08pm
by Gall Matei
Re: PROBLEMA Problemelor
Am citit cu atentie mesajul lui Arcadie si sunt intru totul de acord cu punctul sau de vedere. Iata cateva scurte comentarii. Foarte interesanta discutia referitoare la "bara".
Views: 331   Replies: 0
Last Post: Sep 23, 2002 2:06pm
by Gall Matei
Scrabble infantil
...in sensul propriu al cuvintului. din pacate nu am alte date decit rindurile de mai jos pe care le redau din allgemeine deutsche zeitung fuer rumaenien, de vineri, pp.8: expozitiile "vine scoala" si "cart vest" se deschid astazi la casa de tineret din timisoara...
Views: 560   Replies: 0
Last Post: Sep 20, 2002 5:23pm
by Tavi Mocanu
Re: Partida Libera
a. (remizele) la sfirsitul intilnirii nordeforiene a aparut "spontan" si "impromptu" o scinteie ce...mocnea cam de multisor si care ameninta sa aprinda (sau sa stinga) una dintre viile probleme nerezolvate din bransa "liberelor". mai pe scurt: eliminarea remizelor de...
Views: 458   Replies: 0
Last Post: Sep 20, 2002 5:16pm
by Tavi Mocanu
Partida Libera: problema subiectivismului obiectiv
As īndrazni sa expun o idee aparent trasnita. De asta data ma voi referi la partida libera, cvasiunanim apreciata ca fiind proba cea mai imprevizibila si mai vulnerabila - si, deci, avānd un vadit caracter subiectiv. Fara a gresi mult se poate afirma ca principala ca...
Views: 619   Replies: 0
Last Post: Aug 20, 2002 7:20pm
by Arcadie Lozan
Problema "REBUS"
Plafonul exagerat al revistei (īn bunul sens al cuvāntului), impus materialului „bun de tipar” face din ea un reprezentativ document de arhiva si vine sa reflecte perfect starea de lucru la zi. Selectia riguroasa si impresionantele colectii de la N° 1 īncoace, Marele...
Views: 469   Replies: 0
Last Post: Aug 20, 2002 7:15pm
by Arcadie Lozan
PROBLEMA Enuntului - sau Enuntul Problemei
Privit ca un element de legatura ideatica īntre autor, concurent si arbitru, enuntului īi revine rolul determinant īn ce priveste reusita finala. Īn masura īn care conceptul s-a reusit teleportat īn mintea fiecarui concurent, integral si intact, putem aprecia calitat...
Views: 747   Replies: 0
Last Post: Aug 20, 2002 7:12pm
by Arcadie Lozan
PROBLEMA Problemelor - sau PROBLEMELE Problemei
Ideea de a provoca o dezbatere la tema "Problema de revista" ma macina de mai mult timp īncoace, dar o tot amānam, zicāndu-mi ca toate se vor rezolva de la sine si evolutivul īsi va impune amprenta si asupra calitativului. Realitatea īnsa bate pasul. Lucrurile stau p...
Views: 715   Replies: 0
Last Post: Aug 20, 2002 7:05pm
by Arcadie Lozan
Trebuie sa avem o baza riguroasa, stiintifica
Un dictionar online ar rezolva toate problemele ridicate. Sunt cel putin 5 ani de cand am spus: ORICE lucrare avand girul unei institutii serioase, nu absolut tot de este intr-un anume dictionar, nu 5-6 ci toate dictionarele. In final, cand ORICINE va avea acces...
Views: 326   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 6:48pm
by Stefan Pall
DLS (selectionat) si alte cuvinte noi - dar si programe
Din pacate, Florin, exemplele pe care le-ai prezentat (cel putin FAX, BARJA, MAIL) nu se vor regasi cu siguranta in lista cuprinzand cele 5-6 dictionare. Referitor la ele si la multe altele, exista lista de discutii de pe situl federatiei cu propuneri de cuvinte n...
Views: 533   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 6:31pm
by Catalin Caba
De ce TREBUIE sa schimbam
A ramas parca o intrebare fara raspuns: DE CE TREBUIE SA SCHIMBAM ? Cred ca trebuie sa schimbam pentru ca - indferent de argumentele legate de dificultatile de arbitraj, de inexistenta nu stiu carei liste pentru omul simplu care vrea sa joace scrabble chiar la ni...
Views: 537   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 6:13pm
by Florin Chircan
Frecvente (si colaterale)
Perfect de acord cu florin, care a pus punctele pe toate iurile. de indata ce vom juca "scrabble adevarat" si nu ciuntit ca astazi, problema nu doar ca se poate, dar va si trebui pusa! numai si de dragul unei verificari formale! nu vad cauza pentru care am considera-...
Views: 485   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 6:01pm
by Tavi Mocanu
De acord, dar in ce conditii?
Despre dictionarul DLS (asa s-ar prescurta, nu?). Iarasi il felicit pe autorul omonim. Munca de a pune laolalta termenii atitor dictionare e de departe deosebita si cred ca putine persoane ar fi putut (fizic si ca timp) sa o duca la bun sfirsit. Ar fi aici cel pu...
Views: 376   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 5:58pm
by Tavi Mocanu
Ar fi bine sa adoptam "DLS"
Cred ca dictionarul lui Dan Sandu ar trebui luat mai in serios, de ce sa ne rezumam la DEX'94, pe care oricum il criticam cu orice ocazie? Nu este treaba mea, ci a BF, dar cred ca unele impedimente sunt false, exemple: a) comisia de validare nu cred ca trebuie sa v...
Views: 597   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 5:50pm
by Adi Popan
Necesitatea unui fond clar, eventual mai bogat
Ce-ar trebui facut dupa umila mea parere? In primul rand si in primul rand STABILIREA CLARA A UNUI FOND DE CUVINTE ADMIS PENTRU JOC, eventual mai bogat decat cel actual si adus mai la zi. La aceasta hotarare trebuie tinut cont de faptul ca nu suntem o putere economic...
Views: 571   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 5:42pm
by Florin Chircan
Arhiva dezbaterilor de la Forum 2001
Pentru a (re)citi luarile de pozitie anterioare privind necesitatea largirii fondului de cuvinte existent (LOC-2) cu liste de cuvinte din alte dictionare (DLRM, DOOM, DN etc.), precum si cu alte cuvinte, nou intrate in limba romana si neconsemnate inca in dictionarel...
Views: 513   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 5:20pm
by Claudia Mihai
Nu cred ca e o problema adevarata
Sper ca nu va propuneti in mod serios sa schimbati si asta. Cred ca e o discutie foarte interesanta, dar mai mult teoretica. De fapt, e un fel de tema ciclica - toti ne-am pus intrebarea asta, la un moment dat. E chiar o tema pasionanta, mai ales cind stirneste s...
Views: 580   Replies: 0
Last Post: Feb 20, 2002 2:57pm
by Claudia Mihai
Doar cu titlu informativ!
Am trimis datele doar cu titlu informativ! Nici eu nu cred ca ar trebui neaparat schimbat ceva, cel putin pina nu se mai schimba limba romana . Am fost eu curios sa vad ce iese, de aceea am facut tabelele cu pricina, si fiindca tot aparuse discutia m-am gindit sa...
Views: 416   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 7:24pm
by Adrian Jurjica
Views: 549   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 7:04pm
by B.F. al F.R.Scra...
Absolut de acord! D-Ex online!
In primul rind, vreau sa-i multumesc lui Catalin Francu si pentru initiativa in sine a dictionarului online, si pentru realizare, dar si pentru disponibilitatea pe care si-a exprimat-o de a aduce unele modificari proiectului, in sensul largirii bazei de dictionare....
Views: 1069   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 6:51pm
by Claudia Mihai
Un proiect interesant si util
Proiectul mi se pare interesant. Nici vorba ca ar fi si util, nu numai pentru scrabblisti. Autorul are dreptate, trebuie incercat a se obtine de la editura (sau Academie) DEX-ul, urmand sa facem doar corecturile (si adaugirile) necesare. N-are rost sa ne apu...
Views: 494   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 4:54pm
by Matei Gall
Trecerea la "i din a" a fost o schimbare radicala
Cred ca numai in Romania, care e demult tara tuturor posibilitatilor - mai ceva ca S.U.A, e posibila o schimbare atat de radicala a listelor de cuvinte prin trecerea la scrisul cu i din a si totusi sa se mentina aceasi structura de litere a jocului. Daca nici aceasta...
Views: 560   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 2:46pm
by Florin Chircan
Felicitari, dar... e o utopie
Stefan, raspunsul meu la "DEX" l-am dat intr-un mesaj anterior. Il felicit la scena deschisa pe catalin pentru extraordinara aplicatie. Dar asa cum si el recunostea, finalitatea, astfel cum apare ea propusa chiar in pagina electronica respectiva, ramine o utopie,...
Views: 563   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 2:36pm
by Tavi Mocanu
Am putea face o compilatie buna
Despre DEX online, sigur ca nu se poate face intr-o saptamana, si in plus noi nu suntem lingvisti, asa ca poate ar fi mai bine sa stam deoparte. Dar unde sunt lingvistii? Si, decat sa asteptam de la ei sa bage pe net o lucrare poate de acelasi nivel cu DEX 94, am put...
Views: 485   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 2:23pm
by Adi Popan
Va invit sa va spuneti parerea
In vederea adoptarii unei pozitii a FRSc, va invit pe toti sa vizitati site-ul DEX Online si sa faceti propuneri sau macar sugestii si comentarii pana la data de 20 februarie 2002 h0.00. (text trimis pe lista [ro-scrabble], 15.02.02) --- --- --- --- --- --- ---...
Views: 461   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 2:02pm
by Stefan Pall
Foarte interesant. Qui prodest?
Foarte interesant. Mai ales ca referinta. Cu unele observatii: De fapt pe noi nici nu ne priveste direct frecventa ca atare. Propuneti si noile valori pentru "caramelele" cu care se joaca! Altfel, totul e doar o simpla comunicare stiintifica. La o corespondenta...
Views: 983   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 11:45am
by Stefan Pall
Care este, de fapt, problema?
Vorbim de un joc. Care are niste conventii. Stabilite acum mai bine de 20 de ani. Aveti dovada ca aceste conventii s-au fundamentat pe o baza stiintifica, cu argumente destul de solide. Desigur ca nu exista "valori ideale", pentru ca sunt prea multe criterii de an...
Views: 443   Replies: 0
Last Post: Feb 19, 2002 11:35am
by Stefan Pall
Cateva lamuriri despre DEX online (de la autor)
Buna ziua tuturor, Incep prin a va multumi pentru valva starnita in jurul proiectului "DEX online". Ma bucur mult ca el a fost remarcat de persoane competente si astept si pe viitor orice fel de sugestii. Vreau sa dau cateva lamuriri referitoare la originea si...
Views: 700   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 6:34pm
by Catalin Francu
Propun dezvoltarea proiectului
Ma vad nevoit sa revin cu niste precizari: proiectul nu are, din pacate, audienta pe care ar merita-o. Probabil in primul rand pentru ca trebuie multa MUNCA si multi curajosi, cu entuziasm si daruire. eu v-as propune dezvoltarea proiectului, in sensul abordarii o...
Views: 507   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 6:18pm
by Stefan Pall
Intai trebuie precizat clar fondul de cuvinte
In ce priveste toata discutia despre schimbarea frecventei literelor, parerea mea umila este ca se pune putin caruta inaintea calului. Jocul de scrabble e una, textele scrise si frecventa de folosire a unor cuvinte e cu totul altceva. In primul rand trebuie precizat...
Views: 321   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 5:52pm
by Florin Chircan
Doua numaratori posibile
1. Frecventa de aparitie a literelor. 536708 cuvinte, toate formele de flexiune. Prima coloana: litera; Coloana a doua: frecventa cu care apare; coloana a treia: procentaj (doua zecimale); coloana a patra: procentaj (rotunjire). A - 624998 - 11.63 => 12 B -...
Views: 106   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 5:18pm
by Adrian Jurjica
Cum au fost stabilite frecventa si valoarea
1. Cum au fost stabilite frecventa si valoarea literelor la scrabble in limba romana; cum se poate ajunge la valorile ideale. Va trimit din nou la articolul din Stiinta si Tehnica, februarie 1982, scris de inginerii Serban Teodoru si Ioan Comanescu, cei care au stab...
Views: 135   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 4:50pm
by Ninel Aldea
O modalitate de calculare
O modalitate de calculare a frecventei literelor (pur teoretica : Sa se ia cat mai multe texte in format electronic (si in prezent sunt destule) si sa se calculeze de acolo frecventa literelor. Daca sunt utilizate multe texte (zeci de ,banuiesc, sau mai mult!) s...
Views: 101   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 4:06pm
by Marius Staicu
... e un vis frumos...
In privinta unui dictionar romanesc ... e un vis frumos. Sper sa vina si ziua in care va deveni realitate! (text trimis pe lista [ro-scrabble], 16.02.02)
Views: 127   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 9:23am
by Matei Gall
dictionare+definitii au existat si ...
Dictionare + definitii au existat si chiar, din cite am inteles, se afla in desfasurare rudimente de, sau poate chiar in totalitate, liste cu scurte definitii anexate. Citind din memorie, in revista editata de dan acum citi ani? incepuse sa-si faca aparitia parca o a...
Views: 138   Replies: 0
Last Post: Feb 18, 2002 9:18am
by Tavi Mocanu
Actuala frecventa ar trebui pastrata
Opinia mea este ca actuala frecventa, desi nu este cea 'ideala', ar trebui pastrata, in primul rand din motive practice: jocurile fabricate pana in prezent. Apoi, stabilirea frecventei 'standard' nu e o treba simpla. - Daca luam in calcul toate cele 536...
Views: 165   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 9:07pm
by Matei Gall
Wordnet e pe gratis. Celalalt...
Daca te referi la WordNet, e pe gratis. Despre cel in limba romana stiu ca este cercetare si nu va fi disponibil intru comercializare. Dar din ce am dicutat cu cei de la RACAI (www.racai.ro) va fi un applet Java care va face cautarea on-line. Dar de o lista de cuv...
Views: 103   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 8:59pm
by Radu Borza
Daca e free, e ok...
Daca pentru utilizare personala/necomerciala/cercetare este free e ok. Daca nu, in .ro nu prea vad multe persoane sa dea banii pe asa ceva (INCA!) in afara de firme specializate (asta in cazul ca si-au creat deja propriul dictionar). (text trimis pe lista [ro-scr...
Views: 111   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 8:50pm
by Marius Staicu
Exista un alt proiect, la Academia Romāna
Exista un proiect mult mai avansat la Academia Romana. Adica dictionarul este inteligent, facut cu XML, face cautari samd. Dar ma indoiesc ca o sa fie pus prea curind pe net (sau sa fie disponibil free of charge). Cine vrea sa vada cum arata, sa downloadeze Wordnetul...
Views: 108   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 8:44pm
by Radu Borza
Scrabble scolar - o prioritate!
Scrabble scolar. Da, iata unul dintre principalele teluri pe care ar trebui sa si le propuna federatia. Caci altfel cum se va asigura pe de o parte perpetuarea sa (a jocului ca activitate competitionala), iar pe de alta, ce mijloc mai bun s-ar putea imagina de a i se...
Views: 128   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 8:26pm
by Tavi Mocanu
DEX online - un proiect care ar interesa poate si jucatorii de scrabble
http://voronet.mit.edu/DEX/ Va semnalez aceasta adresa. V-as ruga sa comentati. (text trimis pe lista [ro-scrabble], 15.02.02)
Views: 172   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 8:12pm
by Stefan Pall
Scrabble si alte jocuri logice, in scoala
O initiativa legislativa pentru studierea jocurilor logice in scoala (dupa model suedez sau rusesc) ar fi binevenita (de exemplu, sah, scrabble sau bridge - la alegere, sau in functie de clasa). Daca cea mai buna metoda pentru dezvoltarea vocabularului este lectura,...
Views: 128   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 6:18pm
by Radu Borza
Frecventa si valoarea literelor
Nu am inteles care este modalitatea de a stabili ponderea fiecarei litere. Conform articolului din http://www.racai.ro/awd/awd23/vlad.html (in "Limbaj si tehnologie") avem frecvente de aparitie ale literelor care nu prea corespund cu valorile din regulamentul actual...
Views: 100   Replies: 0
Last Post: Feb 17, 2002 6:08pm
by Radu Borza
t
tavi
SINTEZE ORGANIZATORICE
1. matei gall (20.0 - organizarea in general a concursurilor in retea cu girul frs (08.10) - sistem de punctaj procentual pe proba. 2. claudia mihai (05.09) - flexibilitate si reducerea birocratiei in rindul frs (19.09) - reviziurea numarului cluburilor parti...
Views: 114   Replies: 0
Last Post: Oct 22, 2001 1:57pm
by tavi
Free Forum powered by Bravenet 
Powered by Bravenet