Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
De ce TREBUIE sa schimbam

A ramas parca o intrebare fara raspuns: DE CE TREBUIE SA SCHIMBAM ?




Cred ca trebuie sa schimbam pentru ca - indferent de argumentele legate de dificultatile de arbitraj, de inexistenta nu stiu carei liste pentru omul simplu care vrea sa joace scrabble chiar la nivel de una mica, acasa - este complet anormal sa joace FAX, BARJA, GESTANTA, MAIL, STROC etc., iar cineva sa-i explice ca nu le poate juca pentru ca nu sunt in nu stiu ce dictionar, in nu stiu care lista etc., deci practic nu ar face parte din


limba romana. Evident, in aceste conditii nu poate face decat ochii mari, sa califice jocul drept tampit si sa nu-l mai intereseze. Nu e normal pentru nimeni ca, in loc sa-si foloseasca mintea pentru anagramarea literelor, pentru gasirea unei pozitii mai bune, pentru o anumita tactica, sa piarda mai mult timp gandindu-se daca cuvantul folosit de toata lumea e scris in LOC sau nu. De ce ne temem de liste mari de cuvinte? Pentru ca sunt mai greu de pus pe calculator?! Hai sa fim seriosi, probabil cele mai frumoase partide de corespondenta, rezolvari de probleme si chiar cea mai frumoasa perioada a jocului a fost atunci cand nu era invadat de programe, de calculatoare, ci fiecare venea cu ce


inspiratie avea.




Nu stiu cate cuvinte are dictionarul propus de D.L.S. (apropos un sincer BRAVO !!!!!!!!! pentru munca titanica depusa si e pacat sa se piarda), dar parerea mea e ca mai important e sa reducem ponderea cuvintelor uzuale neintroduse in lista admisa, decat sa ne sperie gigantismul vreunei liste.