Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
Cum au fost stabilite frecventa si valoarea

1. Cum au fost stabilite frecventa si valoarea literelor la scrabble in limba romana; cum se poate ajunge la valorile ideale.



Va trimit din nou la articolul din Stiinta si Tehnica, februarie 1982, scris de inginerii Serban Teodoru si Ioan Comanescu, cei care au stabilit frecventa si valoarea literelor la scrabble in limba romana:






FRECVENTA si VALOAREA LITERELOR LA SCRABBLE ÎN LIMBA ROMÂNĂ




Am început prin a număra 10.000 de litere din fondul principal de cuvinte din limba română si din texte reprezentative. Apoi am calculat frecventa de apariție a unei litere, din care a rezultat valoarea atribuită acesteia. în graficul de mai jos arătăm modul de stabilire a numărului (frecventei) si valorii literelor din limba română pentru jocul de scrabble. Bineînteles, am tinut seama si de procentul vocalelor din limba română, asa cum rezultă din lucrarea Fonostatistica limbii române de A. BOCERIC ALEXANDRESCU, Ed. Academiei R.S.R., 1969.




Urmeaza tabelul, pe care il puteti gasi descarcand anul 1982 de la http://underworld.fortunecity.com/boardgame/34/ninel/istoria-zip.htm.




Ni s-a părut interesant să verificăm dacă structura literelor jocului scrabble în limba română are aceleasi caracteristici principale ca cea din limba franceză. Astfel am întocmit următorul tabel comparativ:











































Caracteristici







Lb.


franceză







Lb. română




Valoarea literelor




Numărul literelor




% litere cu valoare 1




Nr. maxim litere val. 1




Nr. minim litere val. 1




Raport M1 / m1




Raport vocale în joc




Raport vocale în limbă




1...10




100 + 2




73 %




15




5




3




44 %




43,4 %




1...10




98 + 2




76 %




11




4




2,75




41,8 %




42,7 %






---Sfarsitul articolului---





Orice studii pe texte duc la rezultate, concluzii care nu tin seama de dinamica jocului. Cred ca a mai buna metoda de a gasi niste valori ideale este de a intreba pur si simplu jucatorii care sunt aceste valori (daca vreti putin mai complicat, poate atarna mai greu parerea jucatorilor cu experienta mai mare). Si apoi sa fie facuta media. Am propus, in gluma, de 1 Aprilie 1985 sau 1986, asemenea valori. Le gasiti la aceeasi adresa.




------------------------------


2. De ce cred eu ca nu se mai poate schimba nimic.




Un standard se schimba foarte greu, de obicei atunci cand esti obligat sa te aliniezi. Daca o faci doar ca sa perfectionezi ceva, risti sa-ti pierzi personalitatea si sa se duca dracu totul!




(text trimis pe lista [ro-scrabble], 17.02.02)