Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
dictionare+definitii au existat si ...

Dictionare + definitii au existat si chiar, din cite am inteles, se afla in desfasurare rudimente de, sau poate chiar in totalitate, liste cu scurte definitii anexate. Citind din memorie, in revista editata de dan acum citi ani? incepuse sa-si faca aparitia parca o astfel de lista. Asa-i? Apoi, ni s-a spus ca cei de la Argus (Tg. Frumos), in publicatia lor iarasi ofera ceva asemanator. Si or mai fi. Nu cred nici sa fie nici imediat realizabil, nici prea versatil, un dictionar scrabblist care sa consemneze in extenso toate sensurile cuvintelor in cele mai mici amanunte (desigur, acesta ar fi cazul ideal), dar cu siguranta se impune definirea termenilor de rara circulatie (arhaisme, regionalisme, tehnicisme, neologisme, etc.) scurt si cuprinzator. Un model in acest sens e ods-ul (dictionarul de scrabble in lb. franceza) la fel ca cele englezesti. Ei aplica aceasta tehnica.





Proiectul dex, asa cum se prezinta, din punctul meu personal si propriu de vedere, e o utopie, o himera din multe motive, chiar prea evidente (bineinteles, aceasta nu va putea stirbi nicidecum meritul propunatorului, pe care nu pot decit sa il felicit). Dar cele afirmate in mesajele anterioare sint 1000% certe, din pacate. sintem printre putinii care nu detinem un dictionar explicativ in retea. Dar de ce sa ne miram daca in acelasi timp nu avem nici macar unul cit de cit complet pe hirtie? Dexul eu il consider o fusereala. Nimic mai mult. Nedemn de o academie. Sau invers, demn de una care se prezinta asa cum o stim. Ca sa nu mai vorbim de inexistenta vreunui dictionar enciclopedic, in adevaratul sens al cuvintului. Nu, cel aparut prin '64 nu se poate numi astfel. Iar despre asa-zisa reeditare (?) foiletonica postrevolutionara...ma abtin sa comentez. Ca o paralela, cu mai bine de o suta de ani inainte se putea consulta un Brockhaus sau Meyerslexikon in germana, Révai Lexikon in maghiara, Larousse in franceza, etc. etc. Noi nici in mileniul trei nu avem ce consulta. Si enumerarea ar putea continua... trist, dar aceasta este realitatea...




(text trimis pe lista [ro-scrabble], 16.02.02)