Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
Care este, de fapt, problema?


Vorbim de un joc. Care are niste conventii. Stabilite acum mai bine de 20 de ani. Aveti dovada ca aceste conventii s-au fundamentat pe o baza stiintifica, cu argumente destul de solide.




Desigur ca nu exista "valori ideale", pentru ca sunt prea multe criterii de analiza.




Cel mai important este ca toti sa cunoastem clar conventia, sa nu avem nelamuriri si sa o putem aplica usor si uniform, fara sa apara disfunctionalitati, toti cei care am jucat, jucam sau vom juca vreodata.


Nu am prea avut probleme sau crize in acest context de cand se joaca scrabble in Romania.




Poate ma insel, deci va rog spuneti mai limpede: CARE ESTE DE FAPT PROBLEMA ?


E primul punct care trebuie formulat daca ne-am propune sa schimbam ceva aici.




Trebuie sa stim de ce ar trebui sa abandonam toate jocurile vandute si sa cerem aparitia altora.






(text trimis pe lista [ro-scrabble] la 17.02.02)



--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Replying to:

Nu am inteles care este modalitatea de a stabili ponderea fiecarei litere. Conform articolului din http://www.racai.ro/awd/awd23/vlad.html (in "Limbaj si


tehnologie") avem frecvente de aparitie ale literelor care nu prea corespund cu valorile din regulamentul actual (nu ar trebui modificate? Mai ales avind in vedere ca s-a trecut si la grafia cu î din a, ceea ce ar conferi un mai multi "a" in joc si evident, mai putini "i"). Oricum frecventele trebuie facute pe texte reale nu pe lista din dictionar (deoarece anumite [cuvinte] apar mai des decit altele in vorbirea curenta, deci si ponderile alocate trebuie sa fie mai mari).




(text trimis pe lista [ro-scrabble] la 12.02.02)