Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
Cateva lamuriri despre DEX online (de la autor)

Buna ziua tuturor,




Incep prin a va multumi pentru valva starnita in jurul proiectului "DEX online". Ma bucur mult ca el a fost remarcat de persoane competente si astept si pe viitor orice fel de sugestii.




Vreau sa dau cateva lamuriri referitoare la originea si scopul final al acestui proiect. Eu sunt student in calculatoare, fara nici un fel de pregatire lingvistica, in afara de stradania permanenta de a vorbi romaneste ca lumea. Sunt plecat in State de 2-3 ani de zile si de atunci am inceput sa simt lipsa unui DEX. Mi-am cumparat unul cand am revenit in Romania, dar mi-am dat seama ca e momentul sa avem si noi, romanii, un dictionar explicativ pe internet. M-am orientat catre DEX pentru ca este cel mai popular printre "mirenii" in ale lingvisticii (marturisesc ca nu mi-a trecut niciodata prin mana un DOOM sau DLRM).




Proiectul a fost mai mult o jucarie in timpul liber, prin care am incercat sa invat HTML, PHP si SQL. El este foarte flexibil si nu va fi nici o problema sa adaugam si alte dictionare.




Ideea unei baze de date create prin contributii voluntare este o solutie de compromis, si trebuie sa repet ca eu NU o consider o solutie normala.


Estimez ca un om obisnuit poate introduce cam 15-20 de cuvinte pe ora, deci 100 de oameni muncind 40 de ore pe saptamana ar introduce numai 60000-80000 de cuvinte pe saptamana. Problema e ca acest efort este duplicat inutil, pentru ca cei 100 de oameni ar dactilografia un document care EXISTA deja in format digital.




Repet, cea mai buna solutie ar fi sa luam legatura cu Editura Univers Enciclopedic (care a tiparit DEX-ul) si/sau cu Academia, sa vorbim cu oamenii si sa ii convingem despre utilitatea enorma a unui dictionar online. Proiectul este usor de realizat d.p.d.v. tehnic, este vorba numai de o conversie a documentului intr-un format cautabil, de exemplu o baza de date SQL. Mai mult, proiectul este si profitabil, pentru ca sunt convins ca o multime de firme ar plati ca sa-si puna bannere pe un asemenea site. Informativ, eu am cam 100 de cautari pe zi in conditiile in care DEX-ul meu are 54 cuvinte. Sunt convins ca, daca am avea DEX-ul complet, am ajunge la 10.000 sau poate chiar 100.000 de cautari pe zi, care ar putea genera un profit urias din bannere.




Am incercat sa iau legatura cu aceste institutii pe calea internetului, dar EUE nu are nici macar adresa de email, iar Academia are un site neactualizat de peste doi ani. DEX online este deci un compromis, neomologat de Academie, dar este un compromis care functioneaza, in comparatie cu atatea si atatea proiecte ale Academiei, despre care am tot auzit, dar pe care nu le-am vazut vreodata. Daca asemenea proiecte chiar exista, voi fi mai mult decat fericit sa inchid DEX online, pentru ca scopul meu nu este sa imping DEX online inainte, ci doar sa existe un dictionar explicativ pe internet.




Ca sa inchei, va multumesc mult pentru intentia de a ajuta acest proiect sa creasca. Intrucat sunteti primul for competent cate a dat atentie proiectului meu, sunt convins ca veti lua cea mai buna hotarare despre mersul ulterior al DEX-ului.




Pentru mai multe informatii despre cum functioneaza DEX online in clipa de fata, vizitati http://voronet.mit.edu/DEX/reason.html




(text trimis pe lista [ro-scrabble], 17.02.02)