Return to Website

F.R. Scrabble - FORUM

Propuneri pentru Adunarea Generala a F.R. Scrabble
si alte propuneri si dezbateri de interes general
- 2001 - 2002 -

Forumul este inchis, discutiile pot fi doar citite, dar nu se pot posta raspunsuri sau comentarii.
Pentru a comenta unul din subiectele de aici, utilizati noul forum al F.R. Scrabble:

www.scrabblero.ro/sforum

F.R. Scrabble - FORUM
This Forum is Locked
Author
Comment
Am putea face o compilatie buna

Despre DEX online, sigur ca nu se poate face intr-o saptamana, si in plus noi nu suntem lingvisti, asa ca poate ar fi mai bine sa stam deoparte. Dar unde sunt lingvistii? Si, decat sa asteptam de la ei sa bage pe net o lucrare poate de acelasi nivel cu DEX 94, am putea incerca noi sa facem o chestie care nu ne depaseste competentele, si anume o compilatie buna.




  • Numai ca aici intervine problema drepturilor de autor, care ma depaseste. Daca stiti voi ceva si ceea ce spun de aici incolo e vreo prostie, va rog sa imi atrageti atentia.




  • As putea, cand mai trec pe la biblioteca (cel mai devreme vineri) sa incerc sa fac o lista cu dictionarele explicative existente deja (si pe care le gasesc in fisiere), incepand cu DEX 94, DEX 76, DEX-s, DLRM si pana la Dictionare de termeni muzicali, de jazz, de etnologie si de maistiuioce, apoi sa fixam o data si cine vrea sa se bage sa-si ia o felie cat il tine si pe care promite sa o trateze exhaustiv pana la data respectiva (ex., de la Ga la Ge).




  • punct slab al propunerii mele si, din pacate, foarte important: pentru, sa zicem, 10 oameni, ar fi o treaba de cel putin 3-4 ani.




  • Bogdane, daca nu ai facut-o pana acum, cred ca ai putea lansa problema DEX-ului on line si pe lista de discutii [rebussportiv], cred ca i-ar interesa.