Return to Website

Slovensko morje - Vaše novice

Dobrodošli na podstrani SLOVENSKO MORJE - VAŠE NOVICE. Naša želja je, da bi nam pošiljali dnevne novice na temo morje, Obala, ekologija, skratke nas obveščali o vsem kar se dogaja okoli našega prelepega morja, obalnega turizma... Prispele novice lahko tudi komentirate. Novice z neprimerno vsebino bomo nemudoma izbrisali.

Slovensko morje - Vaše novice
Start a New Topic 
Author
Comment
NADZORNI SVET: VZAJEMNA POSLUJE V SKLADU Z ZAKONOM

NS ugotavlja, da sta tako ustanovitev kot poslovanje Vzajemne skladna z veljavno zakonodajo in prevzema za poslovanje polno odgovornost




Ljubljana, 12. avgust 2002 – Na 17. redni seji se je danes sestal nadzorni svet Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, ki je ugotovil, da Vzajemna uspešno poslovanje iz preteklega leta nadaljuje tudi letos, obenem pa je zavrnil vse očitke v zvezi z nezakonitostjo poslovanja Vzajemne. NS ugotavlja, da sta ustanovitev in poslovanje Vzajemne naložili upravi, da čimprej pripravi vse potrebno za izvedbo volitev v redno skupščino.






ZAČASNA SKUPŠČINA




NS se je uvodoma seznanil s poročilom uprave o postopku ustanovitve Vzajemne, v katerem je uprava izrazila naslednje mnenje:




»V 62.c členu Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-C, Ur. l. št. 29/9 je določeno: »Začasno skupščino družbe največ za dobo enega leta imenuje skupščina Zavoda izmed oseb, ki so prostovoljno zavarovane za doplačila do polne cene zdravstvenih storitev pri zavodu. K imenovanju začasne skupščine družbe mora dati soglasje vlada RS.« Na tej osnovi je ustanovitelj (Zavod) v sklepu o imenovanju začasne skupščine družbe za vzajemno zavarovanje z dne 28. 5. 1999 v 3. členu določil: »Mandat začasne skupščine začne teči z dnem vpisa družbe v sodni register in traja do prvega sklica skupščine, vendar največ eno leto po vpisu družbe v sodni register.« (To je edini dokument, ki navaja časovno opredelitev, saj soglasje vlade RS ne opredeljuje nobenih rokov.) Rok je skladno z omenjenim sklepom potekel 28. 10. 2000 (eno leto po vpisu Vzajemne v sodni register), vendar ga je vlada RS avtomatično podaljšala s tem, ko je soglasje izdala šele 14. 6. 2001 (skoraj dve leti od prejema vloge za izdajo soglasja). Na ta način je po našem mnenju vlada RS nedvoumno in jasno izrazila, da gre za instrukcijski rok.




V okviru tako razumljenega instrukcijskega roka in ob upoštevanju vseh objektivnih okoliščin si uprava v razumnem roku prizadeva izpeljati vsa potrebna dejanja za pripravo in izvedbo volitev v redno skupščino Vzajemne.«
























Člani NS so na podlagi teh dejstev ugotovili, da sta ustanovitev in poslovanje Vzajemne potekala skladno z obstoječo zakonodajo (Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, Zakon o zavarovalništvu, Zakon o gospodarskih družbah), kar nedvomno dokazujejo tudi pridobljeno dovoljenje Urada za zavarovalni nadzor, vpis Vzajemne v sodni register ter redno poročanje Agenciji za zavarovalni nadzor. Na obeh sejah začasne skupščine je bil prisoten tudi notar, poslovanje Vzajemne pa kontrolira revizijska hiša KPMG iz Ljubljane. Člani NS so ob tem poudarili, da je v razpravi o zakonitosti organov Vzajemne bistvenega pomena interes zavarovancev, saj je za zagotavljanje zdravstvene varnosti 1,12 milijona zavarovancem nujno, da Vzajemna posluje nemoteno. Ob tem je NS naložil upravi, da v čim krajšem času, najpozneje pa v mesecu septembru, zagotovi vse potrebno za izvedbo volitev v redno skupščino Vzajemne, ki naj bi bile izvedene najkasneje do konca leta 2002.






NAGRADE IN SEJNINE




V nadaljevanju so se člani NS lotili razprave o upravičenosti nagrad in sejnin članov nadzornega sveta. Nadzorniki so poudarili, da so nagrade predvidene s statutom v smislu določb Zakona o gospodarskih družbah kot povračilo za uspešno opravljeno delo, kar dokazuje tudi višina prihodkov iz naslova upravljanja s finančnimi sredstvi, ki je v letu 2001 znašala 1.605 milijonov tolarjev oziroma 3,3 odstotke vseh prihodkov. Člani NS obenem za poslovanje zavarovalnice odgovarjajo tudi z osebnim premoženjem. Začasna skupščina je za nagrade članom NS namenila le 0,95 odstotka od 786 milijona dobička Vzajemne, ostali del pa je namenila za zagotavljanje dolgoročnega stabilnega poslovanja in s tem zdravstvene varnosti 1,12 milijona njihovih zavarovancev. NS je tako zavrnil vsa namigovanja o nezakonitosti sklepa skupščine o dodelitvi nagrad, kaj pa bodo posamezni člani naredili s prejeto nagrado, pa je stvar osebne presoje, so sklenili njegovi člani.




Prav tako so člani NS soglašali, da je sklep začasne skupščine o višini sejnin skladen s kriteriji za izvolitev, delo in nagrajevanje predsednikov in članov nadzornih svetov Združenja članov nadzornih svetov, ki so objavljeni v Uradnem listu št. 48/2002. Prav tako pa je višina sejnin skladna s sklepom vlade RS z dne 11. oktobra 2001, ki velja za nadzorne svete organizacij, katerih ustanoviteljica je Republika Slovenija ali so v njeni večinski lasti. Ta sklep sicer za Vzajemno ne velja neposredno, je pa vzet za orientacijo. Kljub temu so člani NS Vzajemne soglašali, da bodo skupščini Vzajemne višino sejnin še enkrat poslali v proučitev, do takrat pa bodo člani NS prejemali sejnino v višini 25.000 tolarjev, predsednik NS pa 40.000 tolarjev.




PREJEMKI UPRAVE




NS je na današnji seji obravnaval tudi prejemke uprave. Kriterije za individualne pogodbe o zaposlitvi predsednika in članov uprave Vzajemne je NS v popolni zasedbi soglasno sprejel na svoji 11. seji dne 19. decembra 2001 z veljavnostjo od 1. januarja 2002 dalje. Na podlagi tega so bile sklenjene identične individualne pogodbe s člani uprave. Člani NS po današnjem podrobnejšem pregledu podatkov v obdobju od sklenitve individualnih pogodb do danes ugotavljajo, da so tako omenjeni kriteriji kot tudi sklenjene individualne pogodbe uprave, ki na njih temeljijo, skladni s kriteriji za individualne pogodbe managerjev, ki so objavljeni v Uradnem listu 64/1997. NS ugotavlja, da uprava opravlja svoje delo korektno, odgovorno in uspešno in zato so njeni prejemki v sorazmerju z nalogami, finančnim stanjem in rezultati družbe.




S pisnim dovoljenjem predsednika uprave dr. Arharja in ker gre pri podatku, ki se je pojavil v javnosti, za očitno zlorabo zaupnih uradnih virov, NS objavlja naslednje podatke: plača predsednika uprave Vzajemne dr. Franceta Arharja za mesec julij znaša 2.323.825 tolarjev bruto oziroma 1.004.382 tolarjev neto. Skladno z individualno pogodbo je v mesecu juliju prejel še dodatek na delovno dobo v višini 348.573 tolarjev bruto oziroma 150.657 tolarjev neto. Podatek o plači, ki se je v zadnjem času pojavljal v javnosti, se nanaša na mesec junij, ko je plača predsednika uprave poleg dodatka za delovno dobo vsebovala še stimuliacijo, ki v mesecu juliju ni bila izplačana.




Po enakih kriterijih je določena plača dveh članov uprave, mag. Franca Henigmana in Marka Jakliča, ki sta v mesecu juliju prejela plačo v višini 2.091.443 tolarjev bruto oziroma Henigman 976.835 tolarjev neto, Jaklič pa 914.424 neto. Oba sta ob omenjenem znesku prejela še dodatek na delovno dobo, prvi v višini 112.336 tolarjev neto, drugi pa v višini 27.432 neto.




NS je ob tem soglasno sprejel sklep, da bo na osnovi primerjav v dejavnosti zavarovalništva ponovno proučil kriterije za določanje plač uprave Vzajemne.




POVIŠANJE PREMIJ




NS se je odzval tudi na neutemeljene očitke o domnevnem kartelnem dogovarjanju za povišanje premij s konkurenčno zavarovalnico, kar v celoti zavrača. Povišanje premij s 1. septembrom 2002 je posledica dejanskega gibanja škod, odraženih v polletnih poslovnih rezultatih Vzajemne in projekciji do konca leta 2002. NS ugotavlja, da znaša podražitev na letni ravni 3,9 odstotka. Povišanje premij ni bilo izvedeno pred 1. septembrom 2002, so pa izdatki za zdravstvene storitve od začetka leta naraščali hitreje od redne inflacije, zato so razlogi za povišanje premij utemeljeni.