Return to Website

Slovensko morje - Vaše novice

Dobrodošli na podstrani SLOVENSKO MORJE - VAŠE NOVICE. Naša želja je, da bi nam pošiljali dnevne novice na temo morje, Obala, ekologija, skratke nas obveščali o vsem kar se dogaja okoli našega prelepega morja, obalnega turizma... Prispele novice lahko tudi komentirate. Novice z neprimerno vsebino bomo nemudoma izbrisali.

Slovensko morje - Vaše novice
Start a New Topic 
Author
Comment
Osvežitev v vodi skriva pasti






Brezskrbne počitnice se lahko spremenijo v tragedijo – Letos že devet utopitev – Kopanje dovoljeno le v 150-metrskem pasu pri obali




Ljubljana – Poleg nesreč na cestah, v gorah in pri delu vsako leto nekaj žrtev zahteva tudi voda. V poletnih mesecih večina ljudi pred vročino pobegne na morje, k bližnji reki ali na bazen. Vendar tudi ko sproščeni in nič hudega sluteči uživamo svoje počitnice, nismo varni pred nekaterimi nevarnostmi. Brezskrbne počitnice se lahko, ob manjši nepazljivosti, spremenijo v grozljivo moro. Da bi bilo nesreč čim manj, skrbijo reševalci, ki budno spremljajo dogajanje ob vodi in v njej, pa tudi policisti.




Vsa mesta, ki so predvidena za kopanje, so pod strogimi zakonskimi določili. Pravice in dolžnosti kopalcev ter obveznosti upravnikov kopališč so zapisane v zakonu o varstvu pred utopitvami. Tu so podana določila o uporabi kopališča, njegovi opremi, kopališkem redu, določila za varnost otrok in invalidov ter prepovedi in kazni za prekršek na kopališki površini. Strokovno usposobljenost reševalcev iz vode, način opazovanja in reševanja pa večinoma ureja pravilnik o varnosti v urejenih kopališčih.




O pogostosti utopitev in vlogi policije smo se pogovarjali z vodjo oddelka za javni red in mir na ministrstvu za notranje zadeve Janezom Ogulinom. Povedal nam je, da se delo policije začne že v času priprav na turistično sezono. Skupaj z upravljavci in inšpekcijskimi službami, ki so pristojne za ukrepanje po predpisih glede urejenih kopališč, policija pregleda različna kopališča. Upravljavcu glede na izkušnje preteklih let svetuje, čemu naj posveti večjo pozornost in kaj mora popraviti. Ko pa se sezona začne, predvsem pomorska policija nadzoruje morje. Med drugim tudi opozarja kopalce, ki so se preveč oddaljili od obale. Tovrstnih opozoril je tudi po deset na mesec. Zakonska meja namreč določa območje kopanja do 150 metrov od obale. Te meje pa se morajo držati tudi voditelji čolnov.




Do 20. julija se je zgodilo že devet utopitev, za razliko od lani, ko je v vodi umrlo sedem ljudi. Med letošnjimi devetimi utopljenci je šest moških in tri ženske. Letos so nesreče najpogostejše v rekah in morju (po tri utopitve), medtem ko so lani tri življenja vzela jezera. Vzroki utopitev so neizkušenost, vremenske razmere pa tudi bolezen. Ljudje največkrat precenijo svoje plavalne zmožnosti, se preveč oddaljijo od obale in se zaradi utrujenosti ne morejo vrniti. Če preveč obremenijo telo, lahko pride do krčev ali celo kapi. Večkrat je že bilo poudarjeno, da ni dobro plavati takoj po obilnem obroku, pa tudi na prazen želodec ne. V vodo je treba počasi, da se telo navadi na temperaturo. "Tudi skakanje je zelo rizično, predvsem v reke," je poudaril Ogulin.




Kako pa policija ravna, ko je obveščena o utopitvi? Naš sogovornik je pojasnil, da morajo ugotoviti morebitno tujo krivdo, zato morajo dogodek povsem preučiti. Pomembno je, ali je bila žrtev sama ali v družbi in ali ni bila mogoče kriva kakšna igra, na primer tekmovanje v plavanju ipd. Če ugotovijo, da tuje krivde ni, vzrok smrti ugotovi zdravnik. Policija pa o svojih ugotovitvah napiše poročilo tožilcu. Utopitve, ki se izkažejo za umor, so pri nas redke in zato odmevne. Kot na primer proces proti Primožu Koširju iz leta 1994, spoznan je bil za krivega, da je v Blejskem jezeru utopil svojo ženo, in bil obsojen na dvanajst let zapora.




Policisti pa ugotavljajo tudi veliko število samomorov z utopitvijo. Letos so jih našteli devet, lani pa kar petnajst od skupno 280. Za takšno smrt se največkrat odločijo ljudje, starejši od 54 let. Teh je bilo letos kar osem, od tega šest žensk.




Na svoji spletni strani je policija objavila nekaj nasvetov za večjo varnost tako v vodi kot ob njej, ki vsebujejo tudi navodila za naključne reševalce. Če opazimo utapljajočega, ne smemo brezglavo skočiti za njim v vodo, saj se lahko tudi sami znajdemo v nevarnosti. Reševalec mora ostati miren in zbran. Med nasveti lahko najdete zelo nazorno opisane situacije, ki hitro pripeljejo do nesreče. Poleg vseh že znanih opozoril policija tudi svetuje, "naj pred plavanjem ne popivamo in s prijatelji ne stavimo, da smo sposobni na primer preplavati bližnjo gramoznico".




Tina Lešničar