Return to Website

Slovensko morje - Vaše novice

Dobrodošli na podstrani SLOVENSKO MORJE - VAŠE NOVICE. Naša želja je, da bi nam pošiljali dnevne novice na temo morje, Obala, ekologija, skratke nas obveščali o vsem kar se dogaja okoli našega prelepega morja, obalnega turizma... Prispele novice lahko tudi komentirate. Novice z neprimerno vsebino bomo nemudoma izbrisali.

Slovensko morje - Vaše novice
Start a New Topic 
Author
Comment
Mit o slovenski soli ne obstaja




Direktor PC Sol Dušan Kodra o vrstah soli in njihovih nahajališčih ter kakovosti oziroma neustreznosti slovenske soli


PORTOROŽ - "S slovensko soljo ne bomo več posipavali cest, temveč jo bomo tržili kot izjemno kakovosten proizvod," je ob nakupu podjetja Soline odločno izjavil direktor Mobitela Anton Majzelj. Ali je Sečoveljska sol res nekaj posebnega, drugačnega, boljšega?




Direktor Droginega profitnega centra Sol dr. Dušan Kodra je s trditvijo, da Sečoveljska sol pravzaprav ne ustreza slovenskemu Pravilniku o soli, spodkopal ta mit. S sogovornikom smo se pogovarjali o vrstah soli in njihovih nahajališčih, slovenski soli in kako prodreti na evropsko tržišče.




- Koliko vrst soli poznamo?




"Tri vrste. Običajnemu porabniku je najbolj poznana morska sol, ki jo pridobivamo z naravnim izparevanjem morske vode v solinah. V Sloveniji poznamo tudi "kameno" sol, čeprav ta izraz ni pravilen. Kameno sol namreč kopljejo v rudnikih na Poljskem, v Nemčiji in na Siciliji. Prave kamene soli v Sloveniji ni. To, ki jo poznamo, pa pridobijo tako, da v zemljo zvrtajo luknjo in vanjo črpajo vodo, ki sol raztopi. Nasičeno slanico nato izčrpajo in jo uparijo v vakumskih evaporatorjih, zato se ta sol pravilno imenuje vakumska (evaporirana) sol. Tak način pridelave soli uporabljajo, na primer, v Tuzli in v Avstriji."




- Kje so najpomembnejše soline v Evropi?




"Nam najbližje soline ob Jadranski obali so na Pagu, pri Ninu in Stonu. Če bi danes urejal soline, jih prav gotovo ne bi tako daleč na severu. Komercialno delujoče soline v Mediteranu so na zemljepisni širini Dubrovnika ali južneje, nekatere tudi precej bolj na jugu. Soline so v okolici Marseilla, v Španiji in ob severnoafriški obali v Tuniziji, Egiptu in Izraelu. Tam je sončnih dni precej več, pa tudi zemlja in delovna sila sta tako rekoč zastonj."




- Sol, ki jo pakirate v Drogine prodajne škatle, je torej tunizijska?




"Tako je. Razen seveda proizvodov, na katerih je označeno, da gre za pristno Sečoveljsko sol. Te prodamo okrog 60 ton letno, kar predstavlja približno odstotek celotne porabe soli za gospodinjstva v Sloveniji."




- Se sestava slovenske soli razlikuje od tunizijske?




"V obeh primerih gre za morsko sol, tako da bistvene razlike ni."




- Koliko je sploh resnice v mitu o izjemno kakovostni slovenski soli?




"Slovenska sol je pač taka, kot je. Dejstvo je, da ne ustreza zahtevam za največje porabnike. Ne za ceste, ne za prehrano. Naša sol ne ustreza slovenskemu Pravilniku o soli, ker bi jo morali predelati, oprati in posušiti. Ampak potem to ni več naravna sol."




- Slovenska sol je torej neustrezna?




"Tako je. Slovenski pravilnik o soli točno določa, kakšna mora biti minimalna vsebnost natrijevega klorida, kakšna je dovoljena velikost delcev, maksimalna vsebnost vlage, raznih primesi... Naravna sol, ki jo pridelujemo v Sečoveljskih solinah, ne izpolnjuje teh zahtev. Je prevlažna, vsebuje primesi (ostanki petule in podobno) in trde delce. Seveda pa bi bila popolnoma v skladu s Pravilnikom, če bi jo ustrezno predelali - oprali, osušili in zmleli. Pa še nekaj. Navajeni smo, da je sol bele barve. Naša sol ni taka."




- Zakaj je tunizijska sol bela, naša pa ni?




"Ker jo po žetvi dodatno operejo (splaknejo) v slanici. Seveda pa je razlika tudi v načinu žetve."




- Kako žanjejo sol v Tuniziji?




"V Tuniziji in drugod ob severnoafriški obali ni tradicionalnih solinarjev, ki skrbno pripravljajo kristalizacijske bazene in dnevno žanjejo pridelek. Tam delavci s posebno mehanizacijo sol poberejo le enkrat letno, običajno septembra. Sol ne izpareva na plasti petole, ampak na glini ali na plasti soli, ki so jo pustili v kristalizacijskih bazenih v prejšnji sezoni. Na koncu sezone se v bazenih naloži tudi do 30 in več centimetrov soli."




- Nekoliko osebno vprašanje. Katero sol uporabljate v vašem gospodinjstvu?




"Drogino seveda."




- Na kakšen način torej ponuditi tržišču Sečoveljsko sol, ki ni ustrezna?




"To, kar nameravajo narediti v podjetju Soline, ni novost. Tudi Francozi so imeli podobne težave s solinami v Bretaniji in Normandiji, ki so prav tako zaščitene z Ramsarsko pogodbo. Dejstvo je, da lahko take komplekse, kot so soline ohranite v prvotni obliki le s pridelavo soli in to tradicionalno pridelavo. Dejstvo pa tudi je, da je tradicionalna pridelava izredno draga. Rešitev? Za sol pridelano in požeto na tradicionalen način so ustvarili novo trg, ki ga imenujmo trg za "naravno", nerafinirano sol. Seveda je imela pri tem pomembno vlogo tudi francoska vlada, ki je in še vedno denarno podpira ta projekt. Tako nerafinirano, na tradicionalen način pridelano sol - okrog pet do deset in več tisoč ton letno - prodajajo v državah Evropske skupnosti. Določen krog potrošnikov je to sol sprejel kot nekaj boljšega in je zanjo pripravljen plačati tudi višjo ceno. Francozi imajo danes že vrsto posnemovalcev. Da bi s prodajo slovenske soli vzdrževali soline, pa ne bo šlo, če pri tem država ne bo izdatno pomagala."




NATAŠA HLAJ